Skip to content

136 Wave RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2003

Property Information

Block44.146
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,248
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
31%
Improvement Value:$145,300
69%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,229+1.0%
2024$5,179+5.9%
2023$4,890-0.1%
2022$4,896+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$104,375
DeedBook 10642, Page 1164

Property Built

Built

Year Built: 1991