Skip to content

261 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1991

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block44.146
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,484
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
28%
Improvement Value:$157,900
72%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,445+1.0%
2024$5,393+5.9%
2023$5,092-0.1%
2022$5,099+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,484DeedBook 17933, Page 1049Recorded6/22/2020

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 15783, Page 320Recorded4/14/2014

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 13780, Page 1713

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 11611, Page 1239

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10740, Page 1981

Property Sale

Sale
$99,770
DeedBook 4936, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1991