Skip to content

301 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 6, 2020

Property Information

Block44.146
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,786
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
28%
Improvement Value:$195,300
72%
Total Assessment$271,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,746+1.0%
2024$6,681+5.9%
2023$6,309+6.9%
2022$5,901+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,786DeedBook 18145, Page 36Recorded11/6/2020

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,786DeedBook 15572, Page 1079Recorded7/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1978