Skip to content

157 Gunwale RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block44.147
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,425
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
26%
Improvement Value:$178,200
74%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,954+1.0%
2024$5,897+14.5%
2023$5,148-0.1%
2022$5,155+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,425DeedBook 18872, Page 1760Recorded1/20/2022

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 15426, Page 397

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook 11809, Page 1217

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5006, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 4937, Page 324