Skip to content

177 Gunwale RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block44.147
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,474
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
16%
Improvement Value:$323,000
84%
Total Assessment$384,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,550+1.0%
2024$9,457+5.9%
2023$8,930-0.1%
2022$8,942+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

DeedBook 16627, Page 461Recorded1/10/2017

Property Sale

Sale
$59,500

From:

To:

DeedBook 16345, Page 382Recorded3/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016