Skip to content

100 Bowsprit RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block44.147
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,750
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
27%
Improvement Value:$179,500
73%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,078+1.0%
2024$6,020+5.9%
2023$5,684-0.1%
2022$5,692+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 16235, Page 1962Recorded11/6/2015

Property Sale

Sale
$194,550
DeedBook 10785, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 10545, Page 400