Skip to content

132 Bowsprit RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block44.147
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
40%
Improvement Value:$90,800
60%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,784+1.0%
2024$3,748+5.9%
2023$3,539-0.1%
2022$3,543+1.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft912DeedBook 18493, Page 373Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 16628, Page 489Recorded1/11/2017

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 13381, Page 1237

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 10403, Page 1578

Property Sale

Sale
$29,178
DeedBook 10210, Page 1102

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5055, Page 522

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 4304, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1978