Skip to content

140 Bowsprit RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Date
Feb 22, 2023

Property Information

Block44.147
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
38%
Improvement Value:$101,900
62%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,085+1.0%
2024$4,045+5.9%
2023$3,820-0.1%
2022$3,825+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978