Skip to content

156 Bowsprit RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 7, 2006

Property Information

Block44.147
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,452
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
31%
Improvement Value:$151,500
69%
Total Assessment$218,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,423+1.0%
2024$5,370+5.9%
2023$5,071-0.1%
2022$5,078+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 13362, Page 30

Property Sale

Sale
$109,345
DeedBook 5001, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1992