Skip to content

160 Bowsprit RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$254,710
Last Sale Date
Dec 13, 2001

Property Information

Block44.147
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,167
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
21%
Improvement Value:$246,200
79%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,740+1.0%
2024$7,665+5.9%
2023$7,238-0.1%
2022$7,247+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$254,710
DeedBook 10671, Page 286

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 10450, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4636, Page 93