Skip to content

125 Gunwale RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 21, 2014

Property Information

Block44.147
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,311
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
20%
Improvement Value:$266,800
80%
Total Assessment$332,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,256+1.0%
2024$8,176+5.9%
2023$7,721-0.1%
2022$7,731+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 15752, Page 768Recorded2/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

DeedBook 15575, Page 486Recorded7/5/2013