Skip to content

161 Sextant RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 30, 1999

Property Information

Block44.148
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,855
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
27%
Improvement Value:$169,900
73%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,498+1.0%
2024$5,443+6.2%
2023$5,125-0.1%
2022$5,132+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5693, Page 28

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5279, Page 994

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 5191, Page 590