Skip to content

116 Gunwale RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Apr 30, 2009

Property Information

Block44.148
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,064
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$184,900
75%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,121+1.0%
2024$6,061+5.9%
2023$5,724-0.1%
2022$5,731+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook 14281, Page 667

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12347, Page 1840

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5630, Page 899

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5152, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1993