Skip to content

177 Sextant RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 17, 2017

Property Information

Block44.148
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,410
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
29%
Improvement Value:$147,900
71%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,202+1.0%
2024$5,152+5.9%
2023$4,865-0.1%
2022$4,871+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 16806, Page 28Recorded7/19/2017

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12031, Page 1778

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5444, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5077, Page 823