Skip to content

149 Sextant RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block44.149
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,378
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
31%
Improvement Value:$145,400
69%
Total Assessment$210,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,732+1.1%
2024$4,681+6.6%
2023$4,392-0.1%
2022$4,399+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,378DeedBook 19792, Page 282Recorded9/16/2024

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5515, Page 547

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4480, Page 961