Skip to content

184 Gunwale RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block44.149
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,094
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
24%
Improvement Value:$206,600
76%
Total Assessment$271,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,751+1.0%
2024$6,686+5.9%
2023$6,314-0.1%
2022$6,322+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 18081, Page 1423Recorded10/1/2020

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 14210, Page 1816

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5178, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4925, Page 583