Skip to content

178 Anchor AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 1999

Property Information

Block44.14
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,564
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
24%
Improvement Value:$231,100
76%
Total Assessment$303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,538+1.0%
2024$7,466+5.9%
2023$7,050-0.1%
2022$7,059+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$218,080
DeedBook 5469, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5176, Page 936