Skip to content

174 Anchor AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block44.14
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,328
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
22%
Improvement Value:$239,100
78%
Total Assessment$306,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,613+1.0%
2024$7,539+5.9%
2023$7,119-0.1%
2022$7,128+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 14268, Page 1566

Property Sale

Sale
$177,603
DeedBook 5672, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5176, Page 936