Skip to content

239 Lazy Oak LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Sep 14, 2018

Property Information

Block44.14
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,811
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
27%
Improvement Value:$202,700
73%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,895+1.0%
2024$6,829+5.9%
2023$6,448-0.1%
2022$6,457+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000

From:

To:

Sq Ft1,811DeedBook 17246, Page 1402Recorded9/21/2018

Property Sale

Sale
$163,528
DeedBook 5452, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5176, Page 936