Skip to content

240 Lazy Oak LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 23, 2016

Property Information

Block44.14
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,122
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
27%
Improvement Value:$211,700
73%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,156+1.0%
2024$7,087+10.7%
2023$6,404-0.1%
2022$6,412+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,122DeedBook 16431, Page 995Recorded6/28/2016

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 10930, Page 1422

Property Sale

Sale
$154,905
DeedBook 5320, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1995