Skip to content

125 Wave RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2018

Property Information

Block44.150
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,757
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
33%
Improvement Value:$123,500
67%
Total Assessment$185,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,596+1.0%
2024$4,552+5.9%
2023$4,298-0.1%
2022$4,304+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13751, Page 276

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 10575, Page 1075

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 4786, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1979