Skip to content

193 Yeoman RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$20,700
Last Sale Date
Jan 14, 1994

Property Information

Block44.151
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,240
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
27%
Improvement Value:$181,400
73%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,135+1.0%
2024$6,076+5.9%
2023$5,738-0.1%
2022$5,745+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$20,700
DeedBook 5136, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1977