Skip to content

209 Yeoman RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Feb 27, 2017

Property Information

Block44.151
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,142
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
27%
Improvement Value:$181,000
73%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,126+1.0%
2024$6,066+5.9%
2023$5,728-0.1%
2022$5,736+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 16679, Page 498Recorded3/9/2017

Property Built

Built

Year Built: 1978