Skip to content

153 Yeoman RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$219,500
Last Sale Date
Dec 12, 2014

Property Information

Block44.151
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,563
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
29%
Improvement Value:$159,700
71%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,597+1.0%
2024$5,543+5.9%
2023$5,234-0.1%
2022$5,241+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$219,500

From:

To:

Sq Ft1,563DeedBook 15969, Page 1567Recorded12/23/2014

Property Sale

Sale
$146,332
DeedBook 5577, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1998