Skip to content

177 Yeoman RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$69,900
Last Sale Date
Mar 4, 1992

Property Information

Block44.151
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,768
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
26%
Improvement Value:$188,600
74%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,064+1.0%
2024$6,003+6.2%
2023$5,655-0.1%
2022$5,662+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4965, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4559, Page 747