Skip to content

228 Yeoman RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
Sep 18, 2008

Property Information

Block44.152
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,193
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
31%
Improvement Value:$135,200
69%
Total Assessment$196,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,887+1.0%
2024$4,839+5.9%
2023$4,570-0.1%
2022$4,576+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 14122, Page 632

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 5093, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4778, Page 743