Skip to content

220 Yeoman RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block44.152
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,040
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
41%
Improvement Value:$88,600
59%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,729+1.0%
2024$3,693+5.9%
2023$3,488-0.1%
2022$3,492+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$251,000
Sq Ft1,040DeedBook 18880, Page 1817Recorded1/25/2022

Property Sale

Sale
$204,970
DeedBook 13585, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1976