Skip to content

124 Topside RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 7, 2000

Property Information

Block44.153
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,018
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
25%
Improvement Value:$185,800
75%
Total Assessment$247,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,148+1.0%
2024$6,088+5.9%
2023$5,749-0.1%
2022$5,757+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 10172, Page 65

Property Sale

Sale
$114,675
DeedBook 5324, Page 745

Property Sale

Sale
$24,250
DeedBook 5301, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4681, Page 851