Skip to content

148 Topside RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 6, 2016

Property Information

Block44.153
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,629
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
31%
Improvement Value:$160,900
69%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,823+1.0%
2024$5,766+5.9%
2023$5,445-0.1%
2022$5,452+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,629DeedBook 16605, Page 661Recorded12/19/2016

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft1,629DeedBook 16488, Page 1692Recorded8/25/2016

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft1,629DeedBook 16430, Page 1898Recorded6/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 5303, Page 168

Property Sale

SaleMulti
$55,100
DeedBook 5303, Page 155

Property Sale

SaleMulti
$71,000
DeedBook 4192, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1979