Skip to content

176 Topside RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Sep 21, 1992

Property Information

Block44.153
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,380
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
30%
Improvement Value:$145,300
70%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,137+1.0%
2024$5,088+5.9%
2023$4,804-0.1%
2022$4,810+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5013, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$74,750
DeedBook 4940, Page 412