Skip to content

180 Topside RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 9, 1998

Property Information

Block44.153
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,906
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
22%
Improvement Value:$215,100
78%
Total Assessment$276,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,870+1.0%
2024$6,804+5.9%
2023$6,425-0.1%
2022$6,433+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5634, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 5515, Page 873