Skip to content

490 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2018

Property Information

Block44.153
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,602
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
17%
Improvement Value:$269,800
83%
Total Assessment$325,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,075+1.0%
2024$7,997+5.9%
2023$7,551-0.1%
2022$7,561+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 5719, Page 678