Skip to content

474 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2024

Property Information

Block44.153
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,294
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,500
34%
Improvement Value:$109,700
66%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,127+1.0%
2024$4,087+5.9%
2023$3,859-0.1%
2022$3,864+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,294DeedBook 15950, Page 762Recorded12/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 1980