Skip to content

466 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block44.153
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,592
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
25%
Improvement Value:$164,700
75%
Total Assessment$220,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,482+1.0%
2024$5,429+5.9%
2023$5,127-0.1%
2022$5,134+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,592DeedBook 18445, Page 96Recorded4/28/2021

Property Sale

Sale
$115,322
DeedBook 5477, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 4484, Page 616