Skip to content

104 Quadrant RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 27, 2004

Property Information

Block44.153
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,275
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
32%
Improvement Value:$137,100
68%
Total Assessment$200,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,981+1.0%
2024$4,933+5.9%
2023$4,658-0.1%
2022$4,664+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 12202, Page 1931

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5383, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 4613, Page 775