Skip to content

100 Topside RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2020

Property Information

Block44.153
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,518
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
28%
Improvement Value:$177,800
72%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,846+1.0%
2024$5,787+1.5%
2023$5,701+4.4%
2022$5,458+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 10336, Page 1665

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$148,100
DeedBook 5632, Page 786

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 5516, Page 728

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4637, Page 587