Skip to content

157 Topside RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 28, 2001

Property Information

Block44.154
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,232
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
35%
Improvement Value:$114,600
65%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,375+1.0%
2024$4,333+5.9%
2023$4,091-0.1%
2022$4,097+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10634, Page 552

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 5480, Page 43

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5004, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1980