Skip to content

149 Topside RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block44.154
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,704
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
29%
Improvement Value:$158,700
71%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,550+1.0%
2024$5,496+5.9%
2023$5,190-0.1%
2022$5,196+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$351,000
Sq Ft1,704DeedBook 18319, Page 135Recorded2/16/2021

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 15578, Page 491Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5535, Page 622

Property Sale

Sale
$112,234
DeedBook 5061, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1993