Skip to content

125 Topside RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 24, 2022

Property Information

Block44.154
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
37%
Improvement Value:$108,000
63%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,241+1.0%
2024$4,200+5.9%
2023$3,966-0.1%
2022$3,971+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,196DeedBook 19214, Page 1363Recorded11/3/2022

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 12542, Page 1535

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 10049, Page 1096

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5484, Page 964

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 5407, Page 923

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4228, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1978