Skip to content

113 Topside RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block44.154
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,416
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
29%
Improvement Value:$149,100
71%
Total Assessment$210,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,232+1.0%
2024$5,181+13.0%
2023$4,584-0.1%
2022$4,590+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,416DeedBook 18976, Page 1539Recorded4/4/2022

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12486, Page 75

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 10150, Page 763

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook 5147, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$74,750
DeedBook 4940, Page 412