Skip to content

162 Sextant RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$343,400
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block44.155
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,286
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
30%
Improvement Value:$141,300
70%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,038+1.0%
2024$4,989+5.9%
2023$4,711-0.1%
2022$4,717+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$343,400
Sq Ft1,286DeedBook 18679, Page 1395Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 16995, Page 1626Recorded1/12/2018

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 16208, Page 1632Recorded10/7/2015

Property Sale

Sale
$98,430
DeedBook 5008, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1992