Skip to content

113 Lanyard RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2019

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block44.155
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,608
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
16%
Improvement Value:$325,500
84%
Total Assessment$387,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,592+1.0%
2024$9,499+5.9%
2023$8,970-0.1%
2022$8,981+536.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 17739, Page 845Recorded1/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$61,500

From:

To:

DeedBook 16547, Page 180Recorded10/21/2016