Skip to content

121 Lanyard RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block44.155
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,364
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
23%
Improvement Value:$206,300
77%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,652+1.0%
2024$6,588+5.9%
2023$6,221-0.1%
2022$6,229+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,364DeedBook 18844, Page 746Recorded12/29/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 17975, Page 1220Recorded7/21/2020

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 17017, Page 1865Recorded2/5/2018

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 16379, Page 1139Recorded5/2/2016

Property Sale

Sale
$169,400
DeedBook 5703, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4540, Page 71