Skip to content

137 Equinox RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block44.156
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,547
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
28%
Improvement Value:$166,600
72%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,746+1.0%
2024$5,690+5.9%
2023$5,373-0.1%
2022$5,380+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$113,695
DeedBook 5199, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1994