Skip to content

132 Lanyard RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Mar 9, 2018

Property Information

Block44.156
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,275
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
27%
Improvement Value:$179,300
73%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,078+1.0%
2024$6,020+5.9%
2023$5,684-0.1%
2022$5,692+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft2,275DeedBook 17064, Page 903Recorded3/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1978