Skip to content

112 Lanyard RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block44.156
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage793
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
38%
Improvement Value:$100,500
62%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,025+1.0%
2024$3,986+5.9%
2023$3,764-0.1%
2022$3,769+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000
Sq Ft793DeedBook 18210, Page 246Recorded12/16/2020

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft793DeedBook 17144, Page 1249Recorded6/13/2018

Property Sale

Sale
$171,000

From:

To:

Sq Ft793DeedBook 15754, Page 1794Recorded2/28/2014

Property Sale

Sale
$81,040
DeedBook 5077, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 5017, Page 43