Skip to content

133 Mooring RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$261,500
Last Sale Date
Aug 12, 2014

Property Information

Block44.156
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,764
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
27%
Improvement Value:$177,800
73%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,016+1.0%
2024$5,958+5.9%
2023$5,626-0.1%
2022$5,633+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$261,500

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 15894, Page 272Recorded9/16/2014

Property Sale

Sale
$151,400
DeedBook 10228, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4561, Page 643