Skip to content

125 Mooring RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$155,900
Last Sale Date
Jun 1, 2000

Property Information

Block44.156
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,362
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
28%
Improvement Value:$164,300
72%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,386+1.0%
2024$5,332+6.2%
2023$5,021-0.1%
2022$5,028+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,900
DeedBook 10116, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4561, Page 643