Skip to content

121 Mooring RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block44.156
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,483
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
20%
Improvement Value:$257,100
80%
Total Assessment$319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,941+1.0%
2024$7,864+5.9%
2023$7,426-0.1%
2022$7,435+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$373,000
DeedBook 12272, Page 23

Property Sale

Sale
$157,400
DeedBook 5405, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1996