Skip to content

297 Neptune DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Sep 18, 1992

Property Information

Block44.157
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,304
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
33%
Improvement Value:$136,400
67%
Total Assessment$204,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+1.0%
2024$5,019+5.9%
2023$4,739-0.1%
2022$4,745+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5009, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1992